Šestašedesátiletý muž v reakci na inzerát ohledně výhodného úročení investovaných peněz do akcií se zaregistroval a po vyplnění údajů do formuláře byl kontaktován několika osobami z různých telefonních čísel. Tyto osoby, které vystupovaly jako pracovníci společnosti zabývající se obchodováním s akciemi, ho instruovaly a „radily“ mu, jak postupovat. V první řadě, jak bývá u podvodníků zvykem, si poškozený stáhl do mobilu aplikaci umožňující vzdálený přístup. Posléze ho vyzvali, aby si založil uživatelský účet na investování a dále aby poslal kopii občanského průkazu a údaje k platební kartě. Pod vedením „specialisty na akcie“ pak sám odsouhlasil několik plateb v celkové výši přes 277 tisíc korun.
Policisté se napříč celou republikou dnes a denně setkávají s podvody páchanými v kyberprostoru. Jedná se zejména o podvody na bazarových a inzertních portálech. Pachatelé v těchto případech nejprve kontaktují prodávajícího a předstírají zájem o koupi jím nabízeného zboží. Bohužel místo přivýdělku pak prodávající o peníze přijde.
I k těmto podvodům využívají podvodníci v mnoha případech občany, kteří do České republiky utekli před válkou na Ukrajině. Obecně lze říci, že podvodníci využívají a zneužívají jejich nevědomosti. Pachatel je kontaktuje přes komunikační aplikace jako jsou WhatsApp, Messenger, Signál, Telegram a nebo přímo pomocí SMS zpráv.
Ve zprávě je následně požádá o službu za kterou nabízí přivýdělek. Pachatel vyzve osoby z Ukrajiny, aby zprostředkovali přes svůj bankovní účet převod peněz na další účet, a nebo provedli výběr z bankomatu. V některých případech žádá, aby si cizinci zakládali další bankovní účty na sebe nebo členy rodiny či své známé, a zde si tyto finanční prostředky přeposílali a následně je buď vybírali, nebo poslali na různé krypto-peněženky či bankovní účty. Toto nabízejí za úplatu buď ve fixních částkách, většinou 1.000Kč za výběr/převod, nebo v menších procentech případů za procentuální podíl z převedených/vybraných peněz.
Policisté zjistili, že právě tento způsob převádění peněz, a tudíž legalizaci peněžních prostředků pocházející z trestné činnosti, páchají právě nově příchozí lidé prchající před konfliktem z území Ukrajiny. Pachatelé využívají tíživé situace těchto osob a jejich nevědomosti. Tímto jednáním se občané z Ukrajiny stávají legalizátory výnosů z trestné činnosti. Ve větším množství případů totiž vůbec nevědí, že páchají trestnou činnost, za kterou jim hrozí za legalizaci výnosů trestné činnosti až 5letý trest odnětí svobody.