20. led 2022 07:44

Plastika Miloše Zeta Růže z Lidic oslavila čtyřicet let a prokoukla

Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Ještě donedávna byla plastika na rohu ulic Dr. Foustky a Mostecká u parku Zoologická téměř neviditelná, zarostlá a zapomenutá. Jde přitom o přelomové dílo sochaře Miloše Zeta (1920–1995) s názvem Růže z Lidic. Dnes už si čtyřmetrovou sochu na sídlišti Sítná II. můžete opět prohlédnout v celé její kráse.

„Jako všichni Kladeňáci jezdívám často okolo a přišlo mi nedůstojné, že už umělecké dílo vykukující z křoví není téměř vidět. Nechala jsem tedy kolem plastiky, která byla instalována v roce 1981 a oslavila čtyřicet let, odstranit přerostlá křoviska a sochu nasvítit,“ uvedla náměstkyně primátora Petra Melčová. „Růže z Lidic teď může být důstojnou připomínkou faktu, že v roce 2022 uplyne osmdesát let od takzvané druhé heydrichiády, období nacistického teroru po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, jehož zrůdným důsledkem bylo i vypálení nedaleké obce Lidice v červnu 1942. A to samozřejmě není jediné velice smutné osmdesátileté výročí z 2. světové války, které si letos připomeneme, třeba i u Růže z Lidic,“ doplnila náměstkyně.

Na Růži z Lidic pracoval v letech 1968 až 1972, kdy se, nešťastný z událostí roku 1968, uzavřel na rodinné chalupě v Petrovicích na Příbramsku. Z předchozí realistické tvorby jako kdyby v tomto díle nic nezbylo, v bronzu a železe se tak objevují abstraktní tvary typické pro 60. léta. Bylo realizováno pro Dům československo-vietnamského přátelství v Haiphongu (1987). Dnes jeho varianta z tombakového plechu stojí na sídlišti Sítná II. V tomto roce ji jako významnou památku města označí informační deska.

Miloš Zet studoval na Státní odborné keramické škole v Bechyni, Škole umění ve Zlíně, Akademii der bildenden Künste ve Vídni a po válce na Akademii výtvarných umění v Praze u profesorů Karla Pokorného, Jana Laudy a Otakara Španiela. Zabýval se monumentální figurální tvorbou a sochařským portrétem, ale i pracím pro architekturu. Jeho známou plastiku Mládí (1963) jsme mohli do roku 2018 vidět před Starým purkrabstvím na Pražském hradě, socha s názvem Schoulená zase zdobí nádvoří paláce Platýz na Národní třídě v Praze.

Číst 1623 krát

6 komentáře

 • Odkaz Komentáře Dimitar 14. čvn 2024 16:56 napsal(a) Dimitar

  Join Dr. Dimitar Kehaiov's exclusive football prediction training program and master the art of making highly accurate football predictions.
  For just 99 British pounds, gain access to a proven prediction algorithm, specialized software for database creation and management, and several ready-made databases.
  See alone:
  sport.toxylact.com
  This unique opportunity offers you the tools and knowledge to start generating successful football predictions and potentially earn monthly.
  Contact us by telephone messengers at: 00359884777799 (we have all kind of messengers) for more details and embark on your journey to becoming a football prediction expert!
  Respectfully yours
  Dimitar Kehayov MD, PhD in the field of clinical pharmacology
  P.S. Please do not get the impression that I am offering you an easy way to make money, quite the contrary. The technology for reaching relatively correct football predictions created by me is a time-consuming process associated with maintaining own football databases...

 • Odkaz Komentáře Cathern 27. kvě 2024 11:24 napsal(a) Cathern

  Experience Digital Dominance with This Automated Traffic Solution!

  Find Out More -> https://cutt.ly/grow-your-sales

 • Odkaz Komentáře John 23. kvě 2024 07:48 napsal(a) John

  Dear e-kladensko.cz owner,

  If you're receiving this message, it signifies the effectiveness of my marketing approach. I specialize in extending the reach of your advertising message across 5 million sites for just $50. Additionally, you have the option to expand your campaign to 15 million platforms for a mere $125. This presents an unparalleled opportunity to promote your business or services affordably.

  To explore this lucrative marketing opportunity further, please feel free to contact me via email at . or connect with me on Skype at live:.cid.dbb061d1dcb9127a

  Looking forward to propelling your marketing efforts to new heights.

 • Odkaz Komentáře Zack 17. kvě 2024 17:30 napsal(a) Zack

  Secure your sensitive information with a VPN that offers secure tunnels for your online activities. Browse with confidence, knowing your data is secured.

  See Offers -> https://bit.ly/secure-your-internet-connection

 • Odkaz Komentáře Margarito 16. kvě 2024 14:23 napsal(a) Margarito

  După multe căutări, am descoperit niște oferte care pur și simplu nu pot fi ignorate! Nu puteam să le păstrez doar pentru mine. Aruncă o privire și pregătiți-vă pentru aventura vieții voastre!

  Află mai multe despre oferta aici – o recomandare valoroasă! https://cutt.ly/oferte-de-nerefuzat

 • Odkaz Komentáře PeterUrgek 13. kvě 2024 08:29 napsal(a) PeterUrgek

  Абсолютно свежие новинки подиума.
  Исчерпывающие новости самых влиятельных подуимов.
  Модные дома, лейблы, haute couture.
  Лучшее место для стильныех людей.
  https://breakmoda.ru/

Zanechat komentář