Kladensko - Národní památkový ústav otevřel 24. července pro veřejnosti obnovené piano nobile hlavní budovy nedalekého státního zámku Veltrusy.
Sestavu reprezentativních prostor barokního zámku, který v minulosti vlastnili Chotkové, tvoří hlavní sál, obrazárna, apartmá hraběte a hraběnky, pokoje obývané jejich dětmi, hostinský pokoj a další salony. Okouzlující interiéry připomínají příběh zlatých časů zámku za vlády císařovny Marie Terezie.
Nahlédnout je možné i do soukromí a rodinného života Chotků v polovině 19. století. Hlavní zámecká budova prošla generální rekonstrukcí a rozsáhlou restaurátorskou obnovou. Během těchto prací byly také odstraněny škody po ničivých povodních v roce 2002. Společně se zpřístupněním prvního patra hlavní zámecké budovy se otevírá v prostorách bývalého špejcharu interaktivní naučná dílna – Laboratorium památkové péče – seznamující veřejnost s postupy obnovy památky.
Dva nové prohlídkové okruhy nechají nahlédnout do doby, kdy zámek vlastnili Chotkové. Zámek byl svědkem jejich vzestupu i pádu. Vrcholu dosáhl rod za hraběte Rudolfa Chotka, který byl nejvyšším kancléřem císařovny Marie Terezie. Na jeho pozvání roku 1754 císařovna se svým manželem zdejší zámek navštívila a přespala v něm. Na tuto mimořádnou událost dodnes upomíná Salon Marie Terezie s portréty panovnické rodiny, který je součástí okruhu s názvem Zlaté časy ve službách císařovny.
Rodinný život hraběte Chotka představují soukromé pokoje hraběte i jeho starších dětí v rámci stejnojmenného okruhu, který přenese návštěvníky do 30. – 60. let 19. století, kdy se zámek stal oblíbeným letním sídlem Jindřicha Chotka a jeho početné rodiny.
Návštěvníci se při prohlídce dozvědí, jak vypadal rodinný život tehdejší aristokracie.
Odpovědi na otázky Proč se staráme o památky a jejich vybavení nebo Co památku ohrožuje a jak bojovat za její záchranu mohou návštěvníci hledat v naučné interaktivní dílně s názvem Laboratorium památkové péče v prostorách bývalého špejcharu. Při prohlídce nahlédnou pod pokličku běžného provozu památky, seznámí se s postupy obnovy nebo si vyzkoušejí práci badatele, archeologa či restaurátora. Doplňková expozice současně slouží jako prostor pro edukační programy, workshopy a semináře zaměřené na témata památkové péče a restaurování.