Slaný - Nová pobočka se otevřela 15. února 2023 se sídlem ve Wilsonově ulici č. p. 560 a občané ji mohou bezplatně začít využívat od března letošního roku. Pomoc jim bude poskytnuta v tématech adiktologie (léčby závislosti) a domácího násilí. Postupně přibude i manželské a rodinné poradenství. Již nyní je možné zavolat na telefonní číslo 736 648 936, na kterém pracovnice zjistí, do jaké služby téma volajícího patří a doporučí mu konkrétní služby i objednání.
Bývalá rozpočtová organizace zahájila svou činnost již v roce 1976 pod názvem Okresní ústav sociální péče. Během doby a probíhajících státních změn se její název měnil, služby se však rozvíjely. V roce 2003 přešla od vlastnictví státu do správy Středočeského kraje.
Slavnostní zahájení otevřel místostarosta Radek Vondráček: ,,Jsem velice rád, že se tady pobočka otevírá. Velké poděkování patří Středočeskému kraji, který za tímto účelem navýšil prostředky. Jde o službu, která tady chyběla. Obyvatelé Slánska tak již nebudou muset dojíždět do poradny, která sídlí v Kladně. Zvlášť z okolních obcí to pro ně bylo někdy náročné. Jedná se o projekt, který vznikal dlouhou dobu. Historicky první jednání zahájil bývalý starosta města RNDr. Ivo Rubík. Děkuji bývalé vedoucí sociálního odboru Mgr. Editě Zárubové, se kterou jsme vyslali společně první impuls k vytvoření tohoto centra ve Slaném.“
Místostarosta také poděkoval odboru správy majetku za poskytnuté prostory, ve kterých může poradna fungovat. Poté předal slovo paní PhDr. Janě Petrákové, která přiblížila rozvoj služeb a možnosti poradny: ,,Záměr rozšířit naše služby i do Slaného není zdaleka nový. Již několik let spolupracujeme se sociálním odborem města Slaného. Naše služby tak využívali především ti, kteří z nějakých důvodů potřebovali pomoc sociálního odboru. Nyní bychom naše služby chtěli nabídnout všem, kteří se ve svém životě ocitli v komplikované situaci. A to od partnerské, rodinné, rodičovské i osobní krize až po problematiku domácího násilí a problematiku závislostí. To znamená, ještě dříve nežli se jejich životní situace zkomplikuje natolik, že je zásah sociálního odboru nezbytný. Jsme příspěvková organizace Středočeského kraje. Tudíž naše služby primárně poskytujeme všem obyvatelům středních Čech.“
Jaká pomoc se skrývá pod sociální službou intervenčního centra vysvětlila vedoucí Mgr. Petra Cinková: ,,Někdo blízký Vás opakovaně uráží, ponižuje, zakazuje Vám kontakt s přáteli, rodinou nebo Vás dokonce fyzicky napadá? Intervenční centrum pomáhá těm, kteří se ocitli v nelehké životní situaci vlivem domácího násilí včetně nezletilých dětí. Od března 2023 bude pravidelně k dispozici ve Slaném a to vždy v úterý. Pro konzultaci je nutné se předem objednat. Je také možné vystupovat anonymně. Ve Slaném mohou zájemci využít sociální poradenství, pomoc při sepsání soudních podání a individuální terapii.“
Vedoucí adiktologických služeb Zařízení sociální intervence Kladno, Mgr. Lucie Doležalová, představila adiktologii jako vědu, která se zabývá závislostmi: ,,Adiktologie je multifunkční obor zabývající se problematikou závislostí. A to i závislostního chování. Především hráčství. Ve Slaném budeme poskytovat ambulantní formu služeb. A to jak motivační, tedy službu pro ty, kteří si problém s problematickým užíváním návykových látek začínají uvědomovat a rozhodují se v tomto něco udělat, tak i doléčovací. Tento program je určen pro abstinující závislé, kteří si potřebují a chtějí udržet abstinenční způsob života a náš program jim s tímto rozhodnutím pomáhá. Oba programy v sobě zahrnují i pomoc a spolupráci s rodinami nebo partnery závislých. Mohou se na nás také obrátit. A to vždy ve čtvrtek. Možná bych mohla zmínit, že kancelář bude mít ve Slaném i terénní program, který zajišťuje bezpečnou výměnu injekčních stříkaček a tím snižuje zdravotní rizika obyvatel a především dětí, kterým hrozí zranění od pohozených stříkaček.“
Manželské a rodinné poradenství využívají klienti, kteří se ocitli v tíživé životní situaci, v partnerské, osobní nebo rodinné krizi. ,,Podporujeme klienty, aby nalezli pro sebe optimální východisko a využívali vlastní potenciál ke zvládání situace,“ doplňuje vedoucí této poradny, Mgr. Olga Scheinpflugová, ,,obracet se na nás mohou lidé s potížemi v partnerském vztahu, s výchovnými starostmi, s těžkostmi kolem rozvodu, s nespokojeností sám se sebou a s problémem realizovat vlastní potřeby a zájmy, s úzkostnými a depresivními stavy, které je omezují v běžném životě, v náročných životních situacích jako je svatba, narození dětí, odchod dětí, odchod se zaměstnání, ztráta blízkého člověka aj.“