ČR, Ústecký kraj - V 9. kalendářním týdnu roku 2023 došlo k mírnému zvýšení nemocnosti ve výskytu akutních respiračních infekcí včetně chřipky. Celková nemocnost je na úrovni 1422 na 100 000 obyvatel. Ve Středočeském kraji je to o něco méně, podle Státního zdravotního ústavu je zde 1129 pacienůt na 100 tisíc obyvatel. Potvrzují se tak předpoklady, že ČR do jisté míry kopíruje vývoj v dalších evropských zemích a chřipka navázala na prosincovou epidemii plynule druhou vlnou.
„Vzestup celkové nemocnosti akutními respiračními infekcemi se týká především dospělých ve věku 25-64 let. Není ale nijak výrazný, u celkové nemocnosti jde o posun zhruba o jedno procento. Nejvyšší nemocnost je nadále v Pardubickém a Jihomoravském kraji. Odlišný vývoj pozorujeme v kategorii chřipkových onemocnění, kde se vzestup celkové nemocnosti blíží.
20 procentům a nejvíce nemocných přibylo mezi dospělými ve věku 25 let a více. Kopírujeme tak pomyslnou druhou vlnu chřipky, vyvolanou především viry chřipky typu B, která se projevuje i jinde v Evropě. Lze očekávat, že v řádu několika týdnů i tato druhá vlna pomine, nejde o nic výjimečného,“ vysvětluje Jan Kynčl, vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ.
V aktuální chřipkové sezoně bylo do 3. 3. 2023 hlášeno celkem 291 klinicky závažných případů chřipky vyžadujících intenzivní péči, z nichž ve 106 případech došlo k úmrtí.
„Ve většině krajů se vyskytují epidemická ohniska respiračních onemocnění. Původcem jsou nejen viry chřipky, ale též virus SARS-CoV-2 a další respirační viry,“ uzavírá doktor Jan Kynčl.