Modernizace pojezdových cest u hlavní ranveje na Letišti Václava Havla přesunula od začátku dubna letecký provoz na vedlejší dráhu. Dočasná změna koridoru, která přivedla letadla i nad Kladno, potrvá do poloviny srpna. Město od letiště darem obdrží milion korun, které investuje do rekultivace Vodního parku Čabárna.
Čabárna.
Rekonstrukce pojezdových cest a další infrastruktury při hlavní přistávací dráze na Letišti Václava Havla v Praze potrvá čtyři a půl měsíce. Do doby, než vybuduje dráhu vedoucí paralelně se stávající hlavní ranvejí, nemá letiště jinou možnost než odklonit provoz na vedlejší dráhu, jejíž využití přivádí letecký provoz mimo jiné i nad Kladno. Termín oprav byl stanoven na období s nejnižším výskytem mlh, protože vedlejší dráha na vzlety a přistání za snížené viditelnosti není přizpůsobena. V dočasném koridoru tak budou letadla vzlétat a přistávat i v plné turistické sezoně.
Po dobu stavebních prací si Kladeňáci musí zvyknout na zvýšený hluk, který do města nízko přelétající letadla přinášejí. Nejen na toto téma se primátor města Milan Volf setkal se zástupci letiště. „Kvitujeme s povděkem přístup letiště, se kterým jsme se při konstruktivním jednání dohodli na přijetí daru ve výši jeden milion korun. Tyto prostředky chceme směřovat do rekultivace Vodního parku Čabárna. Přemýšleli jsme o využití prostředků na opravu loutek Zdeňka Podhůrského pro připravovanou expozici na Kladenském zámku, ale tam už jsme v pokročilé fázi realizace a vše je usmluvněno. Rozhodli jsme se tedy dát přednost přírodě,“ říká primátor města Kladna Milan Volf (Volba pro Kladno).
V Čabárně má město ohromný rekreační a vzdělávací potenciál. Nákup pozemků o celkové výměře 34 tisíc čtverečních metrů, včetně rozsáhlé vodní plochy, schválili kladenští zastupitelé loni v prosinci. „O odkoupení tohoto jedinečného přírodního komplexu jsem s kolegy ve vedení města usiloval delší dobu. Z mého pohledu to je nádherná a důležitá investice. Hlavním smyslem a účelem nákupu bylo scelení přirozeného přírodního rámce areálu, kde už město provozuje Naučné středisko ekologické výchovy a záchrannou stanici AVES. První práce jsme zde už zahájili, území musíme nejprve celkově uklidit a pročistit. Poté přistoupíme k biologickému průzkumu ekosystému a následně k samotné rekultivaci a rekonstrukci areálu. Veškeré úpravy potrvají několik let, ale jsem si jistý, že výsledek bude stát za to,“ uvedl primátor Volf