Kriminalisté z hospodářské kriminálky územního odboru Prahy venkov - východ v současné době řeší dva případy podvodu, které mají stejný způsob provedení. Zatím neznámý pachatel své oběti zašle na mobilní telefon SMS zprávu, ve které ji vyzývá k zaplacení pokuty za dopravní přestupek, a to přes falešný odkaz.
Po jeho rozkliknutí a vyplnění přihlašovacích údajů do internetového bankovnictví získá kyberpodvodník přihlašovací údaje své oběti. Tím ale práce zločince v tomto případě nekončí. Ihned telefonicky kontaktuje svou oběť, a v návaznosti na předchozí jednání ji, tentokrát však již "jako zaměstnanec banky", informuje o nabourání bankovního účtu a nutnosti převést finanční prostředky na bezpečný účet, jehož číslo podvedeným sám sdělí.
V prvním případě, který kriminalisté prověřují, poškozená žena podvodníkovi uvěřila, a díky jeho manipulaci tak přišla o více než 200 tisíc korun. Druhý případ má o poznání šťastnější vyústění. Podvedený muž sice vyplnil své přihlašovací údaje, platby z banky však již neverifikoval a s falešným bankéřem, který volal, hovor ukončil. O své peníze tak nakonec nepřišel.
Policisté důrazně varují před podobným jednáním těchto kyberšmejdů. Chovejte se v digitálním prostředí bezpečně, nikomu neposkytujte své přihlašovací údaje a hesla. Žádná organizace státní správy po nikom nevyžaduje placení pokut formou SMS zpráv. Buďte proto obezřetní a na podobné zprávy nijak nereagujte.