Skupina Sev.en Česká energie Pavla Tykače připravuje další štít pro případné ohrožení přenosové sítě výkonovou nerovnováhou. Ve svých energetických lokalitách ve Chvaleticích a Kladně plánuje vybudovat bateriová úložiště, která svou kapacitou několikanásobně předčí dosud spuštěná tuzemská zařízení a snesou srovnání s obdobnými největšími zařízeními v Evropě.
Dosud české spotřebitele před black outem chrání tři největší energetické zdroje skupiny svou schopností startu ze tmy a ostrovního provozu. Od příštího roku by služby výkonové rovnováhy mohla skupina poskytovat také díky energii kumulované v bateriích.
Nutnost ochrany před kolísáním napětí v síti především v období nárazové maximální spotřeby nebo naopak neřiditelné výroby z obnovitelných zdrojů je jedním z důvodů, proč skupina Sev.en Česká energie investuje do výstavby obřích bateriových úložišť.
Největší česká baterie s výkonem 100 MW a kapacitou 200 MWh vyroste v areálu Elektrárny Chvaletic. Pokud nedojde k neočekávaným komplikacím a skupina získá pro oba projekty stavební povolení, se zprovozněním obou úložišť počítá v průběhu příštího roku.
„Naše energetické zdroje chránily české odběratele elektrické energie před dlouhodobým výpadkem dodávek elektrické energie. V případě rozsáhlého plošného dlouhodobého výpadku energie, tak zvaného black outu, jsou schopny startu ze tmy. Dokáží samy obnovit výrobu energie a nastartovat tím i další elektrárny. Podobnou službu odvedou i bateriová úložiště. Zejména v poslední době sledujeme nejen v Evropě, ale také u nás v České republice, výkyvy mezi přebytkem a nedostatkem elektřiny, které celou energetickou síť ohrožují.
Vysokokapacitní akumulace je přirozenou a efektivní odpovědí na tuto rozkolísanost, protože zmírní oba extrémy. Pomůže snížit přetížení sítí a vrátit do ekonomické kondice fotovoltaiku při solárních špičkách. Také sníží výkonový deficit a ceny při špičkách odběrových,“ vysvětlil vedoucí transformačních projektů skupiny Sev.en Česká energie Pavel Farkač.
„Těší mě, že vstupujeme do bateriového klubu stylově premiérovým dosažením trojciferných parametrů. Zároveň však upozorňuji na to, že ani kdybychom takto obřích úložišť vybudovali deset, bilanční problém české či středoevropské energetiky bychom tím nevyřešili. Potřeba nových baseloadových a flexibilních elektráren nadále trvá.“
Výstavbě největších bateriových úložišť v Česku nahrála stávající síťová infrastruktura v obou lokalitách a její dobrý technický stav. Areál Teplárny Kladno disponuje dokonce i plně vybavenou rozvodnou. Naproti tomu v Elektrárně Chvaletice bude ještě nutné vybudovat rozhraní pro vyvedení výkonu, což posune uvedení baterie do provozu až do druhé poloviny příštího roku.
„Obě baterie chceme provozovat částečně v rámci služeb výkonové rovnováhy a částečně na spotovém trhu. Budou tedy stabilizovat jak momentální výkyvy v síti, tak i vyrovnávat typický solární profil. Co se týče nákladů, chvaletické úložiště si vyžádá o něco vyšší investici, a to nejen kvůli velkorysejším parametrům, ale také kvůli potřebě dobudovat infrastrukturu. Dohromady se bavíme o částce přesahující miliardu korun,“ doplňuje Pavel Farkač.
Teplárna Kladno je jedním z největších českých kogeneračních zdrojů na výrobu elektřiny a tepla. Útlum uhlí, bohužel, pro bloky s výkonem 524 MWe a možností spoluspalovat biomasu, znamenají v budoucnu zásadní přestavbu nebo ukončení provozu. V současné době ještě uhelné bloky doplňují dvě flexibilní plynové turbíny, které díky dieselagregátu jsou schopné po výpadku proudu zcela autonomního startu i bez podání napětí z vodní elektrárny.