Venerologové kožního oddělení Oblastní nemocnice Kladno v letech 2019 až 2023 průměrně ročně léčili 93 pacientů s prokázanou syfilidou a 30 pacientů s kapavkou. U dalších v průměru 51 pacientů ročně se pak jednalo o chlamydiová onemocnění. Všechny uváděné nemoci měly ve své většině pacienty společně udaný způsob přenosu: nechráněný pohlavní styk.
Vůbec nejvyšší vzestup v uváděném období je registrován u syfilidy, mezi lety 2021 a 2022 se počet pacientů zvýšil o 26. Od té doby převyšují roční počty syfilidy, které diagnostikuje kožní oddělení ON Kladno číslovku 100. Jen za letošní první pololetí kladenští venerologové zjistili 65 případů syfilidy, 42 výskytů kapavky a 45krát chlamydiová onemocnění.
Apel na prevenci
Kladenští venerologové proto na lidi apelují, aby zvýšili svou obezřetnost a vyvarovali se sexuálních kontaktů s neznámými lidmi. Pokud už však k takovému kontaktu dojde, doporučují nezapomínat na osvědčená preventivní opatření: nejúčinnější dostupnou ochranou proti nákaze pohlavně přenosnými chorobami je samozřejmě partnerská věrnost. Z dalších opatření lze jednoznačně doporučit používání kondomu (mužského i ženského), nesdílení a dezinfikování sexuálních pomůcek. Vhodné je rovněž očkování proti některým patogenům jako žloutenka typu B nebo HPV.
Kladenská venerologie má velkou nadregionální působnost
Spektrum oblastí, ze kterých se rekrutují pacienti venerologické ambulance kladenské nemocnice je velmi široké. Významnou část pacientů tvoří kromě nemocných z kladenského regionu, také pacienti z Prahy, Berouna, Slaného a dalších lokalit. Je plně vytížená. V ambulanci se střídají jednotliví lékaři kožního oddělení. Ambulance funguje každý pracovní den v ranních hodinách od 7:30 do 9:00 hodin. Vzhledem k omezené denní kapacitě počtu maximálně 10 pacientů je důležité, aby se potenciální klienti předem domluvili nebo objednávali na telefonu 774 958 466 – volat je možné ve všední dny od 7:30 do 13:00 a od 13:30 do 14:30 hodin.
Ve venerologické ambulanci lze pacienta vyšetřit výhradně pouze prezenční formou
Venerologická ambulance kožního oddělení žádá pacienty, aby v rámci problematiky sexuálně přenosných infekcí (STI - Sexually Transmitted Infections) nebo také sexuálně přenosných nemocí (STD-Sexually Transmitted Diseases), což jsou onemocnění přenášená pohlavním stykem, jejichž šíření je úzce spojeno s rizikovým sexuálním chováním, jako je např. promiskuita a nechráněný pohlavní styk, nezasílali obrazovou fotodokumentaci prostřednictvím elektronické pošty ve snaze se vyhnout prezenčnímu vyšetření. Při jakémkoli, byť jen podezření na možnost nákazy je naprosto nezbytné, aby pacienta prezenční formou vyšetřil lékař. Jiný postup není v daném případě možný. Dle míry závažnosti popisovaného problému dostávají pacienti termín k ošetření do maximálně 10 dnů.
Důvody k návštěvě? Často zapomenutí na preventivní opatření
Pacienti přicházejí většinou kvůli konkrétním projevům, například výtoku z močové trubice nebo vaginy, pálení či řezání při močení, hnisajícímu vřídku, vyrážce, bolesti v podbřišku či genitálu. Často udávají nedávný nechráněný pohlavní styk. Ve větším zastoupení přicházejí muži než ženy. V letních měsících je nápor pacientů vyšší než ve zbytku roku. Mezi pacienty převažují mladí lidé, kteří často během nejrůznějších zábav ztrácejí zábrany a pouštějí se do jednorázových sexuálních dobrodružství s neznámými partnery. Takovouto příhodou se mohou velmi snadno nakazit pohlavně přenosnou chorobou a způsobit si zdravotní komplikace. Rizika nákaz v širším věkovém spektru pacientů v současnosti zvyšují nejrůznější seznamovací aplikace, ve kterých lidé mnohdy vystupují pod falešnou identitou. Pro samotné pacienty a tím i zdravotníky je potom složité vyhledat původce nákazy, protože pacient nezná nejen jméno, ale nedisponuje ani kontaktem na rizikovou osobu.
V případě syfilidy je navíc často nutná hospitalizace spojená s intramuskulární aplikací antibiotik. Uváděný postup je nutné volit alespoň v úvodu s ohledem na riziko možných nežádoucích reakcí. V případě potvrzené kapavky dochází často k hospitalizaci pacienta z důvodu nutnosti podávat antibiotika nitrožilně, neboť v praxi se u některých pacientů projevuje rezistence na novější či v minulosti běžně podávaná antibiotika.
Kromě pohlavně přenosných chorob typu již zmiňované syfilidy a dále kapavky či chlamydií se v nálezech objevují také třeba genitální bradavičky (kondylomata) nebo virus HIV způsobující onemocnění AIDS. HIV pozitivní pacienti jsou následně k další léčbě předáváni do péče tzv. HIV center, vysoce specializovaných pracovišť, která poskytují komplexní zdravotní služby HIV pozitivním osobám. Tato centra fungují v rámci velkých nemocnic. Pacientům z kladenského regionu je k dispozici například HIV centrum při pražské Fakultní nemocnici Na Bulovce nebo HIV centrum při pražské Ústřední vojenské nemocnici.
V menší míře se ve spektru pacientů objevují například zodpovědní lidé v začátku nového vztahu s cílem se jen preventivně ujistit, zda jsou zdravotně v pořádku.
Minorita pacientů se, bohužel, s obdobnými diagnózami do péče venerologické ambulance po čase opět vrací. Kladenští venerologové však upozorňují, že jsou i případy, kdy se nákaza pohlavně přenosnou nemocí nemusí projevovat žádnými příznaky. Vyšetření proto preventivně doporučují všem, kteří pohlavní styk s neznámým partnerem mají za sebou.
Preventivní vyšetření na venerologii však není možné brát jako standard: na prvním místě by měl být pro každého zodpovědný přístup k vlastnímu zdraví. V intimní oblasti by tak zásadní roli měl hrát vždy pečlivě zvážený pohlavní styk a bariérová ochrana v podobě pánského nebo ženského kondomu.
Pacienti porušující stanovená doporučení za další nadbytečná vyšetření musí platit
Vyskytují se pacienti, kteří se i přes zřetelně zdravotníky definovaná doporučení v okamžik potvrzení nákazy pohlavně přenosnou nemocí (STD), jejichž akceptaci stvrzují svým podpisem, do venerologické ambulance ve velmi krátké době vracejí z důvodu porušení doporučených postupů. Takoví pacienti se pak na opakovaném vyšetření finančně podílejí,
za vyšetření si platí, stávají se tzv. samoplátci. Zásadně se však jedná o opakovaně na rizika upozorňované pacienty, u kterých přetrvává nespolupráce s venerologickou ambulancí. Ceny jsou obsaženy v dokumentu „Ceník nadstandardních zdravotních služeb a výkonů nehrazených ze zdravotního pojištění, pronájmů a ostatních služeb“, jehož aktuální verze je zveřejněna na internetových stránkách ON Kladno. Z venerologických vyšetření je pro samoplátce aktuálně finančně nejnáročnější varianta kompletního testu (chlamydie, kapavka, HIV, syfilis), která stojí 3900,- Kč.
Nutnost dodržovat nařízená opatření
Při prokázání diagnózy nákazy pohlavně přenosnou nemocí je každý pacient vždy informován o nutnosti dodržovat potřebná opatření k zamezení dalšího šíření: jde především o sexuální zdrženlivost a podrobení se potřebné léčbě. Dané téma je v ČR také legislativně upraveno v příslušných právních předpisech, kdy současně zdravotnická zařízení úzce spolupracují s orgány ochrany veřejného zdraví. Těm pacientům, kteří by stanovená opatření nedodržovali, hrozí v krajním případně i finanční sankce.
Důležité upozornění: nedbání rad zdravotníků se může v určitých případech dostat až do trestně právní roviny
Problematiku upravuje Zákon č. 40/2009 Sb., zákon trestní zákoník, v platném znění, konkrétně v následujících ustanoveních: § 152 Šíření nakažlivé lidské nemoci, § 153 Šíření nakažlivé lidské nemoci z nedbalosti, § 154 Společné ustanovení, § 155 Ohrožení pohlavní nemocí. Uvedená ustanovení trestního zákoníku chrání život a zdraví lidí před nebezpečím rozšíření nakažlivých nemocí u lidí, kdy pachatele lze potrestat i vězením. Nakažlivými lidskými nemocemi ve smyslu ustanovení § 152 a 153 trestního zákoníku jsou přitom ty lidské nemoci, které jsou se zřetelem na zmocňující ustanovení § 154 trestního zákoníku uvedeny v příloze č. 1 k nařízení vlády č. 453/2009 Sb., v platném znění, kterým se pro účely trestního zákoníku mj. stanoví, co se považuje za nakažlivé lidské nemoci.
Zdravotníci občas narážejí na neurvalost a bezohlednost pacientů: s trpělivostí půjde vše lépe
Vzhledem k jasně dané denní kapacitě venerologické ambulance a na to navazujícímu náporu pacientů se občas stává, že někteří pacienti ztrácejí trpělivost a svou nervozitu pak ventilují vůči zdravotníkům. Výroky typu „jsem tu a chci vyšetřit teď hned, na co si platím zdravotní pojištění, musíte mě okamžitě vyšetřit“ nebo „večer jsem byl s prostitutkou, za hodinu jsem u vás, jasné?!“ k hladkému průběhu poskytnutí zdravotní služby skutečně nevedou. Lékaři i sestry ošetřují příchozí pacienty naprosto spravedlivě: v pořadí dle objednání. Veškerá zatím vyskytnuvší se nedorozumění se díky empatii a profesionalitě zdravotního personálu a u části pacientů i vlivem jejich vlastní sebereflexe podařilo zdárně překonat.
Syfilis
Syfilis (příjice, lues) je pohlavní přenosná nemoc, která je způsobena bakterií Treponema pallidum. Tato bakterie proniká kůží a přes sliznice do organismu a díky svému tvaru umí rychle proniknout do krevního oběhu a lymfatických uzlin. Napadá pak nejen kůži, ale také svaly, kosti a centrální nervový systém. Pokud se včas neodhalí a nezačne se léčit, může končit i smrtí. Nejčastěji se přenáší pohlavním stykem. Mívá tří stádia s různými projevy. Léčba probíhá zpravidla za hospitalizace s intramuskulárním podáváním antibiotik, pozdější stadia jako neurosyfilis se léčí intravenózně.
Kapavka
Kapavka (gonorrrhoea)... postihuje především močové a pohlavní orgány (močovou trubici, sliznici konečníku, děložního čípku). Odtud se může šířit do děložní dutiny a vejcovodů. U mužů se projevuje pálením při močení a zelenožlutým výtokem z močové trubice. Onemocnění u žen má méně příznaků než u mužů a nemusí být výrazně vyjádřeny. Většinou jsou to bolesti v podbřišku a hnisavý výtok
z pochvy. V chronické fázi onemocnění ženy udávají jen nepravidelné močové obtíže (pálení) a hlenovitý výtok. Nutná je léčba antibiotiky. Je třeba však upozornit, že ne všechna dříve podávaná antibiotika jsou v současnosti stále účinná.
Chlamydiové infekce
Chlamydiová infekce je jednou z nejvíce rozšířených pohlavních nemocí. Existuje více druhů chlamydií. Pohlavním stykem se přenáší typ Chlamydia trachomatis. Častěji se vyskytuje u mladší populace, přibližně do padesáti let, a to u mužů i u žen. Inkubační doba u nákazy infekcí Chlamydia trachomatis je obvykle 1 - 3 týdny. Infekce probíhá u většiny nemocných bez příznaků. Pokud se však příznaky projeví, mohou se u mužů a žen lišit. U mužů například bolestmi či pálením při močení, výtokem z močové trubice, u žen třeba rovněž bolestmi či pálením při močení, ale dále bolestmi při pohlavním styku, puchýřky na vnějším genitálu či zánětem děložního čípku a hrdla. U obou pohlaví je nutné infekci včas léčit, protože v případě neléčení mohou hrozit zdravotní komplikace: u mužů například postižení varlat či nadvarlat, u žen hluboký pánevní zánět, sterilita.