Městská policie Kladno vydala zprávu, ve které informuje, že služební psi a psovodi Městské policie Kladno trénovali v areálu bývalé Poldi.
Psovodi Městské policie Kladno v uplynulém měsíci uskutečnili svůj druhý společný trénink. V opuštěném výcvikovém objektu v areálu bývalé Poldi se strážníci se svými čtyřnohými parťáky potrénovali ve vyhledávání osob v objektech, zákrocích v místnostech a zadržování pachatele. Ve službách Městské policie Kladno jsou aktuálně tři psovodi a jedna strážnice je před psovodskými zkouškami.
V opuštěném výcvikovém objektu v areálu bývalé Poldi se strážníci se svými čtyřnohými parťáky potrénovali ve vyhledávání osob v objektech, zákrocích v místnostech a zadržování pachatele.
Psovod a jeho parťák jsou nerozlučná dvojice, kterou během služby nelze přehlédnout. Jejich práce z velké části spočívá v prevenci, ale když už jdou do zákroku, všichni jim ochotně ustupují z cesty. Není se čemu divit. Psa, který je právě ve službě by si rozhodně nikdo neměl plést s obyčejným mazlíčkem. „Pokud se někdo chce k psovodovi přiblížit, vždy by měl přistupovat zepředu tak, aby o něm věděl jak strážník, tak i pes. Jelikož psovodi bývají ve hlídkách sami, psi jsou cvičeni, aby jim doslova kryli záda,“ upozornil strážník Miroslav Šůs.
Právě on a jeho sedmiletý belgický ovčák malinois Capo před nedávnem společně zpacifikovali například muže, který před hlídkou začal hajlovat. V minulosti pak vypátrali pachatele, který krádeží kabelů způsobil škodu za více než tři čtvrtě milionu korun a například vyhledal a zadržel řidiče se zákazem řízení pod vlivem návykových látek. Capo je služebním psem od dvou let.
Kromě belgických ovčáků, které mají dva z psovodů, u Městské policie Kladno slouží i rotvajler Matýsek. Ten sice nemá na kontě tolik zákroků jako zmiňovaní ovčáci, ale budí velký respekt už jen díky svému plemenu a velikosti. Matýsek je mezi služebními psy určitou raritou.
Jeho majitel, strážník a psovod František Šulek, si ho kdysi pořídil v útulku, kde se octl ve dvou a půl letech kvůli nezvladatelnosti a týrání v nevhodné rodině. Františku Šulkovi se ale přesto časem povedlo z něj vychovat psa, který nakonec úspěšně složil a již dvakrát obhájil zkoušky pro služební výkon. „Práce se psy není o plemeni nebo rodokmenu. Já jsem vyhrál mezinárodní mistrovství služebních psů s kastrovanou fenou retrívra,“ doplnil. Jelikož Matýskovi bude v příštím roce už deset let, František Šulek už si cvičí i náhradu. Stane se jí roční fenka rotvajlera Ashley.
Kromě společného výcviku si psovodi městské policie své čtyřnohé parťáky cvičí každý sám a nad rámec práce, preventivních ukázek a tréninků se účastní také různých závodů. Na nedávném S-cupu ZKO Kladno-Švermov tak Miroslav Šůs se svým druhým ovčákem Eclipsem vyhrál druhé místo ve vložené soutěži pro služební psy kontrolní výkon na ochranný oblek.
K belgickým ovčákům malinois a rotvajlerům by se zanedlouho měl přidat do služby ještě německý ovčák Ury strážnice Lucie Kučerové. Tu čekají zkoušky v květnu. Ověření způsobilosti psa pro služební výkon organizuje Policie České republiky a sestává se z deseti cviků poslušnosti a z obran. Jsou mezi nimi například posouzení ovladatelnosti psa, překonání překážek, aport, vyhledání narušitele, zákrok proti davu, dlouhodobého odložení a další.
V předposledním dubnovém týdnu se kladenští psovodi zúčastnili Pololetního výcviku psů městských a obecních policií ČŘ v Nejdku a Karlových Varech. Zde trénovali například obranné práce a zákroky v MHD konkrétně v autobusu, vyzkoušeli si zásah v diskotékovém sále nebo třeba zadržení ve ztíženém prostředí.
Foto: Městská policie Kladno