První čápi se do Česka začali vracet již v únoru a postupně obsazují hnízda. Konkrétně byl alespoň jeden čáp pozorovaný na 92 hnízdech, z toho na 34 hnízdech byl zaznamenaný dokonce celý pár. Je tak nejvyšší čas začít kontrolovat hnízda v okolí a sledovat první čapí přílety.
„Většina obsazených hnízd je zatím na západě Česka. Ptáci z této oblasti migrují takzvanou západní tahovou cestou a zimu přečkávají převážně v jihozápadní Evropě. Na rozdíl od čápů, kteří využívají východní tahovou cestu a zimují až v jižní Africe, to k nám mají mnohem blíže. První přílety čápů z afrických zimovišť na Vysočinu a východ Česka zaznamenáváme teprve od uplynulého víkendu,“ vysvětluje Gabriela Dobruská, která se v ČSO věnuje koordinaci programu Čapí hnízda.
Na Kladensku jsou zaznamenána dvě čapí hnízda, v Tuchlovicích, kde byl čáp naposledy před dvěma lety, a v Kačici, kam létá pravidelně každý rok. Pár zde vždy vyvede také mladé. Letos se sem ještě čápi nevrátili. Loni se zde objevil první čáp 17. března, druhý den zde byl již celý pár. Vyvedli dvě mláďata.
Program Čapí hnízda, v rámci kterého ČSO sleduje průběh hnízdění čápů, má u veřejnosti značnou oblibu. „To dokazuje i rekordní účast v loňském roce, kdy hnízdění čápů sledovalo přes 1200 dobrovolníků a během sezony se podařilo zkontrolovat 98 % všech čapích hnízd i hnízdních podložek. To řadí Česko mezi jeden z mála států, kde dobrovolníci z celé země takto detailně sledují dění na hnízdech čápů bílých. Díky tomu pak můžeme získávat důležité informace o úspěšnosti hnízdních sezón,“ sděluje Dobruská.
V Ostrově už došlo k prvnímu čapímu páření.
Dobruská věří, že i letos bude o sledování hnízd zájem a vyzývá k zapisování pozorování do databáze na stránce birdlife.cz/capi. „Nebojte se hnízdo zapsat, i když na něm žádného čápa neuvidíte. Najděte hnízdo na mapě a vyberte kolonku „čáp nepozorován“. Jen díky tomu budeme vědět, že hnízdo bylo zkontrolováno a čáp na něm ještě nebyl.“ Dodává také, že ideální je sledovat hnízdo po celou hnízdní sezonu: „Nejcennější výsledky získáváme právě z opakovaných kontrol na hnízdech v průběhu hnízdní sezóny. Kromě data příletu čápů a začátku hnízdění jsou nesmírně důležité i údaje o přítomnosti velkých mláďat, bez nichž nemůžeme vyhodnocovat úspěšnost hnízdění. Čím více pozorování budeme mít k dispozici, tím přesnější údaje o hnízdění čápů dostaneme.“
Loni vyvedli čápi rekordní počet mláďat
Díky údajům z pozorování se daří získávat o čápech zajímavé informace. „V minulém roce jsme byli svědky velmi úspěšné hnízdní sezony. Podařilo se zaznamenat nejvyšší počet hnízd s mláďaty v historii programu. Z 849 hnízd vylétlo neuvěřitelných 2 520 mláďat,“ doplňuje Dobruská.
V programu Čapí hnízda sledují lidé hnízdění pouze u čápů bílých. Naopak od sledování hnízd jejich příbuzných, čápů černých, ornitologové odrazují. „Čápi černí jsou na rozdíl od těch bílých velmi citliví na jakékoli rušení, proto je většinou nenajdeme v blízkosti lidských obydlí, ale naopak dávají přednost hnízdění v tichých a klidných lesích. Sledováním jejich hnízda bychom mohli čápy snadno vyrušit, a jejich hnízdění zmařit,“ varuje Dobruská a dodává. „Pokud však spatříte jednotlivce pohybujícího se v krajině, můžete pozorování zapsat do faunistické databáze na birds.cz.“
Foto: Miroslav Rezek